A mai modern orvostudomány nem tud egyértelmű választ adni, hogy mi okozza az agydaganatot.
Az én elképzelésem természetesen nélkülöz mindenféle szakmai alapot/bizonyitékot, csak egy olyan ember véleménye, aki látja a Kaszást becsengetni a kaputelefonon... ezért kérek mindenkit, hogy ne ragadjon ki részleteket a blogposztból és természetesen kezelje helyén a dolgot, mint egy sima hétköznapi ember magánvéleményét.
De akkor rúgjuk fel a szarosvödröt, ne halogassuk tovább!
Aki ismer, szinte mindig úgy látott, mint aki telefonál, munkámból fakadóan napi 4-6 órát kell a telefonon csüngenem. Mivel utálom a kezemben tartani a féltéglányi készüléket, mindig is headseteket használtam. Autóban kihangositót, de mivel két telefont használok, a másodikat továbbra is headsettel.
Pár éve megjelentek a vezeték nélküli (úgynevezett TWS - true wireless) fülesek, amik bluetoothal csatlakoztak a telefonhoz, nagyban megkönnyitve a használhatóságot. Nem kellett 3-4 havonta újat venni a vezetékesből, mert elszakadt a tyúkbél, vagy kilazult a csatlakozó... ráadásul a mobiltelefonokból is elkezdtek eltűnni a fülhallgató csatlakozók ugyebár.
Nagy kütyübuzi vagyok, örömmel vettem ezt a technikai újdonságot a kezdetektől és rendkivül élveztem az ezzel járó szabadságot és üzemidőt. Zene vagy podcasthallgatás bármilyen munka közben? SIMÁN, órákon keresztül!
Amikor bejövő hivás volt, koppintás a fülemen és máris beszéltem a hivó féllel. Eszméletlen kényelem, kezdetekben elég combos összegekért, de manapság már szinte fillérekért elérhető. Folyamatosan jöttek az új funkciók, aktiv zajszűrés, különböző kialakitások, egyre hosszabb üzemidők, töltőtokok...
Egy kis jogi és technikai háttér:
A bluetooth rádióhullám, ami az elektromágneses mező (EMF) egyik formája. Egyes intézetek (FDA) szerint a napi EMF sugárzás ártalmatlan az egészségünkre, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) potenciális rákkeltő anyagnak minősitette.
A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) szerint az EMF-expozició határértéke 1.6 watt/kilogramm (testsúlyra értve), de ez mindössze 6 percnyi csúcsaktivitást vesz figyelembe telefonnal.
A vezeték nélküli fülhallgatók SAR-értéke kb 0.5-1.1 W/kg. Ami ugye jelentősen elmarad a biztonsági méréstől, de a TWS-fülesek fülhöz és agyhoz való közelsége aggasztó tényező, valamint ezek jóval hosszabb üzemideig működnek, mint 6 perc.
Több, mint 40 országból több, mint 250 kutató irt alá egy peticiót az Egészségügyi Világszervezethez és ENSZhez még 2015ben, hogy szigorúbb szabályozást kérjenek.
Az én esetem nagyon szélsőséges. Egyrészt a napi telefonálás mennyisége is extrém, másrészt a nap többi részében is szinte folyton hallgattam zenét/podcasteket a füleseken.
De mondok még durvábbat:
A COVID lezárások idején hozzászoktam ahhoz, hogy EGÉSZ ÉJJEL a fülemben legyen és szóljon belőle valami, ami segitette a nyugodt alvást. Nyugizene, whitenoise, stb. Ezt értsétek szó szerint, tényleg lefekvéstől felkelésig. Ha elhallgatott a zene, akkor felébredtem, kivettem a lemerült jobb oldalt, betettem a balost és aludtam tovább.
Ez több mint 2 éve igy van, a mai napig. Most néztem meg, a legutóbbi ilyen készüléket 25 hónapja vettem meg.
És hol is van az agydaganatom? Jobb halántékomnál... Érdekes lenne egy időbélyegző a daganaton: mikor keletkezett vajon?
-
Ismétlem: ez egy olyan ember véleménye/teóriája, akit pár nap múlva műtenek egy tojásnyi méretű agydaganattal és rohadtul be van csokizva, hogy lesz-e folytatás.
De ami biztos: NEM MEREM használni többet ezeket az eszközöket huzamosabb ideig, max pár percig.